Vydejte se na Karlův běh, závod s více než půl století dlouhou historií!

Autor

POZOR – UPRAVUJEME TERMÍN ZÁVODU! 

O víkendu 17. a 18. února se měli postavit na start 53. ročníku tradičního závodu CARDION Karlův běh milovníci běžeckého lyžování. Díky nedostatku sněhu se termín přesouvá a věříme, že bílou stopu si užijí 2. a 3. března

Podnik je druhou zastávkou oblíbené série Stopa pro život a účastníci se mohou utkat na třech trasách různých délek. Součástí budou i dětské závody, kde je startovné zdarma.

Vydejte se na Karlův běh, závod s více než půl století dlouhou historií!

Městečko v srdci Krušných hor se opět stane dějištěm jednoho z nejstarších tuzemských dálkových běžkařských závodů. Svůj název získal díky blízkosti Karlových Varů, odkud pocházela i většina pořadatelů. Podařilo se jim prosadit nepolitické pojmenování po Karlu IV. a královská korunka se dostala i do loga závodu. 

Závodníci mohou vybírat ze tří tras

Již od 28. ročníku v roce 1999 se závod koná ve dvou dnech v sobotu a v neděli. První den se jedou závody volnou technikou a druhý den klasicky. Hlavní závod celého víkendu je nedělní běh na dlouhé tratě klasicky. Letos v centru Božího Daru vznikne zázemí závodu, odkud se běžkaři mohou vydat na tři různé trasy. „Sněhová nadílka nám prozatím příliš nepřeje, přesto doufáme, že se závod uskuteční. Naplánovány jsou trasy o délkách 12 km, 22 km a 45 km, které prověří kondici a schopnosti účastníků,“ přibližuje ředitelka závodu Kateřina Broumová . 

(Nezávodní) účast přislíbily i známé osobnosti

Za dobu existence závodu se na start postavila celá plejáda československých i českých reprezentantů, a i letošní ročník přivítá známé tváře. „Účast v roce 2024 přislíbil bývalý reprezentant v běžeckém lyžování Michal Malák, který je v současné době ředitelem evropského seriálu dálkových běhů Euroloppet. Závod Karlův běh je jeho součástí jako Champion race,“ uvádí Kateřina Braunová. Kromě Michala Maláka se mají akce zúčastnit i další významné osobnosti Karlovarského kraje.

V bílé stopě si užijí také děti

Na své si přijdou i nejmenší závodníci, které v sobotu čekají závody, jež jsou součástí seriálu Lyžuj Lesy. Cílem projektu je přilákat děti na atraktivní závody a následně je formou přihlášení do vybraného lyžařského klubu přivést k pravidelnému sportování. Dětské tratě v blízkosti Božího Daru budou mít délku 0,5 km, 1,5 km a 6 km podle dané věkové kategorie. Na první tři závodníky v každé kategorii čeká věcná cena, medaile a diplom, startovné je pro všechny děti zdarma, je však nutné se přihlásit. 

První vítězka dostala štangli salámu

Historie závodu Karlův běh je opravdu dlouholetá. Již na konci 60. let přišel nestor běžeckého lyžování na Karlovarsku Jan Praveček a Jirka Čáslavský s nápadem zorganizovat v západních Čechách dálkový lyžařský běh. V té době se v řadě evropských zemí tyto běhy pořádaly, nejslavnějším z nich byl Vasuv běh ve Švédsku, a idea se dostala i do tehdejšího Československa. Na startu prvního ročníku Karlova běhu stálo přibližně 35 odvážlivců, kteří absolvovali prošlápnutou trasu 25 km na Plešivec a zpět do Božího Daru. Vítězem se tehdy stal Egon Hofmann, který podle dobového svědectví vyhrál láhev věhlasného bylinného likéru, a mezi ženami tenkrát zvítězila Jitka Koňatová (dnes Jitka Peřina), jež získala štangli salámu. 

Dámy v hlavní roli

První vítězka závodu Jitka Peřina měla v plánu se zúčastnit i letošního ročníku Karlova běhu, aby uctila památku domácího závodníka a velkého sportovce Jana Tichého, který se bohužel již letošního ročníku nedožil. Jitka Peřina byla také jednou z iniciátorek Dámské jízdy, která vznikla v roce 2004 po vzoru švýcarského Engadinu. Jedná se o ryze dámskou odnož Karlova běhu, kdy se na trať vydaly závodnice v kategoriích slečny, ženy a seniorky, oděné v historických kostýmech a některé dokonce na dřevěných běžeckých lyžích.

PERLIČKY ZE ZÁVODU CARDION KARLŮV BĚH

  • Nejstarším účastníkem závodu byl v roce 1999 Jan Kolář z Karlových Varů (ročník narození 1922).
  • Nejstarší účastnicí závodu byla v roce 2006 Jitka Žahourková z Božího Daru (ročník narození 1927).
  • Účastníkem pocházejícím z nejvzdálenějšího místa byl v roce 2007 Rocha Luciano pocházející z Brazílie.
  • Absolutního rekordu v počtu účastníků dosáhl Karlův běh v roce 1987, kdy se jej zúčastnilo 1464 závodníků.
  • Od roku 1997 se jezdí také závod na horských kolech Karel bike.

REGISTRACE NA CARDION KARLŮV BĚH 

Jsme nuceni přesunout 53. ročník CARDION Karlova běhu / We are forced to move the 53rd CARDION Karlův běh
Autor

Pokračovat ve čtení

Stopa pro život

Autor Stopa pro život

Seriál Stopa pro život sdružuje pět oblíbených velkých  českých závodů v běžeckém lyžování. Každý je trochu jiný, má svoji jedinečnou historii, specifické kouzlo, jedinečnou závodní trasu a kulisu. 

Institucionální partneřiČESKÁ UNIE SPORTU
START Euroloppet
Czech ski
Hlavní PartneřiMonzas
Cardion
Oficiální partneřiRossignol
lawi
Craft
Generální Mediální PartnerTv nova
Mediální PartneřiRádio Impuls
Nordic Magazín
DodavateléHoralky
Loap
WASTECH
Marketingový partnerSport Invest
PartneřiTKF
Haakon Sport
Helland
Lill Sport
Velkoržnice Lipence