Sportujte s dětmi bezpečně

Autor

Pokud se chystáte vyrazit lyžovat i s dětmi, je samozřejmostí jim zajistit kvalitní vybavení, tedy lyže, boty, hůlky a oblečení, ale snad ještě důležitější je mít na paměti jejich bezpečnost. Nezbytnou výbavou na sjezdovkách nejen pro začínající lyžaře je helma a chránič páteře, tzv. páteřák.

Sportujte s dětmi bezpečně

V dnešní době je helma už naprostou samozřejmostí. Platí to pro děti i pro dospělé. V některých zemích, včetně Rakouska a Itálie, jsou navíc helmy pro děti povinné. V Itálii do 14 let, v Rakousku ještě o rok déle.

Vybíráme helmu

Jak ale vybrat tu správnou? Obecně platí, že by neměla být příliš malá, aby netlačila, ale ani příliš velká, aby nepadala z hlavy. I když je dobře si nechat malý prostor pro kuklu nebo speciální čepici pod helmu. 

V případě dětských helem má výběr přece jen jistá specifika, oproti těm pro dospělé. Pro děti vybíráme co nejlehčí helmu. Pro ty nejmladší je vhodnější poloskořepinová s měkkými částmi kolem uší, tzv. s měkkýma ušima. Starší mohou používat celoskořepinovou, nebo integrální, které chrání i čelist. 

Protože děti stále rostou (a leckdy docela rychle), je možné zvolit helmu s nastavitelnou velikostí. Ta se většinou nastavuje pomocí kolečka v zadní části helmy. Ale nic se nesmí přehánět, maximem je rozpětí cca 4 až 5 cm.

Důležitým prvkem je i barva helmy – když sáhnete po výrazných a reflexních barvách, bude vaše dítě na sjezdovce dobře vidět. I to zvýší jeho bezpečnost, zvlášť na sjezdovce s běžným provozem.

Páteřák

Dalším ochranným prvkem je chránič páteře. Do páteřáku se rozhodně vyplatí investovat, i když s rozmyslem. Riziko zranění, které si dítě způsobí samo, není většinou při jeho váze, výšce a rychlosti tak velké, ale mnohem nebezpečnější je srážka s okolními lyžaři. A pokud jezdíte na hory pravidelně a vaše dítko už jezdí tak, že máte občas problém ho dohonit, páteřák mu pořiďte.

Páteřák rozhodně nekupujte někde z „druhé ruky“, protože pak může spíš uškodit než chránit. Na výběr jsou dva základní typy: Jeden z tvrdého plastu, složený z několika spojených plátů, aby umožňoval pohyb. Druhý využívá moderní technologie a za běžných podmínek připomíná poddajnou měkkou pěnu, která ale po nárazu okamžitě ztvrdne. Pro děti je druhý typ vhodnější i proto, že je pohodlnější.


Pro nákup sportovních ochranných pomůcek využijte příspěvek z fondu prevence Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Na pořízení lyžařské helmy nebo páteřáku přispívá dětem až 1 500 Kč.
 

Ideální start do nového roku. Seriál závodů Stopa pro život začíná první velkou akcí!
Autor

Před námi je nejkrásnější období roku. Vánoční svátky, kouzelné chvíle s našimi nejbližšími, a především tolik vytoužený klid po náročných měsících. A proč si toto období neudělat ještě o trošku lepší? Už 14. ledna startuje první z pětice závodů seriálu Stopa pro život. A místo konání je opravdu mimořádné. Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je totiž skutečnou mekkou českého sportu. Pokud tedy vy i vaše rodina milujete běžecké lyžování, neváhejte. Akce pod názvem BALÍKOVNA Ve stopě Zlaté lyže je zárukou vaší maximální spokojenosti. 
 

Pokračovat ve čtení

Stopa pro život

Autor Stopa pro život

Seriál Stopa pro život sdružuje pět oblíbených velkých  českých závodů v běžeckém lyžování. Každý je trochu jiný, má svoji jedinečnou historii, specifické kouzlo, jedinečnou závodní trasu a kulisu. 

Institucionální partneřiČESKÁ UNIE SPORTU
START Euroloppet
Czech ski
Za podporyPPF Nadace
Hlavní Partneři211
Monzas
Cardion
Oficiální partneřiKilpi
Rossignol
lawi
Craft
GoPass
Balikovna
Generální Mediální PartnerTv nova
Mediální PartneřiRádio Impuls
Nordic Magazín
DodavateléHoralky
Loap
Marketingový partnerSport Invest
PartneřiTKF
Helland
Lill Sport
Velkoržnice Lipence