Zmrzlý Šumavák s překvapivým vítězem

Třicátý čtvrtý ročník populárního ČT Šumavský skimaraton ozdobilo slunné a mrazivé počasí, dostatek sněhu a vynikající výkony. Do dějiště druhého největšího zimního běžkařského závodu pro veřejnost v ČR, na útulnou Kvildu, zavítalo o víkendu 23. – 24. února na 1500 dospělých a dětí. Přijeli si zazávodit nebo jen tak na pohodu projet na běžkách po pečlivě upravených trasách pohádkovou zimní krajinou, které osobité kouzlo propůjčují smrkové lesy, nekonečné pláně, zurčící potůčky a typické šumavské chaloupky. Díky dlouholetému členství závodu v prestižní sérii dálkových běhů Euroloppet se na startu hlavních i kratších tras sešli účastníci ze šestnácti zemí světa. Kromě Čechů a Slováků nechyběli zástupci Německa, Rakouska, Ruska, Polska, Maďarska, Slovinska, Itálie, Francie, Portugalska, Velké Británie, Finska, Estonska a dokonce běžci z dalších světadílů – z daleké Brazílie a Austrálie! Ať už si přijeli hrábnout na dno, potvrdit formu nebo si spontánně užít sportovní víkend, všichni odjížděli nadšení.

Pořadatelé letošního čtvrtého podniku seriálu ČUS Stopa pro život z Fischer Ski klubu Šumava jsou známí svojí obětavostí, pečlivostí a ochotou maximálně vyhovět vysokým standardům seriálu Euroloppet a přání závodníků. Ve spolupráci s organizátory Stopy dovedli služby v zázemí i na trati k dokonalosti a na takovou úroveň, že i šéfové Euroloppetu pravidelně nešetří chválou a dávají Šumaváka za vzor pořadatelům velkých laufařským akcím na starém kontinentu! Závodníci si opět užili nejen nádherné závodní trasy, ale také ochotu a rychlost na prezenci, profesionální startovní čísla s nevratnými čipy, dobře vybavené občerstvovací stanice, obrovský vyhřívaný stan v cíli s úschovnou zavazadel a převlékárnami, vynikajícím cateringem, příjemnou jídelnou, prodejními stánky, zručné mistry mazače v mazárnách, i mistra Mazače za mikrofónem, půjčovnu lyžařského vybavení i test centrum lyží Rossignol.  Radost každému přihlášenému pochopitelně udělal dárek v podobě doplňku do lyžařské garderoby od partnera série Lawi i závěrečné slavnostní vyhlašování všech vypsaných kategorií, kde medaile na stupních předával i patron letošního Šumaváka , Martin Jakš.

Jako první se do stopy v sobotu dopoledne odpíchlo přes 200 dětí na trasách dlouhých 1, 2 a 5 kilometrů. Vedle dětí z větších sportovních klubů přijeli neznámý sport vyzkoušet i malí začátečníci a svými výkony dokázali všem fanouškům, že není třeba tlačit na běžky, stačí být sám sebou, udržet balanc, a bez nervozity vyrazit. Ono to postupně přijde samo 🙂 Zato zkušení mladí borci a slečny se na čele barevného pohyblivého hroznu do posledních metrů prali o vysněné pódium s kameramany České televize v patách. Účastnickou medaili ale nakonec v cíli dostal úplně každý.

Všem účastníkům tras pro dospělé poslední únorový víkend důrazně připomněl, že patří mezi zimní měsíce. Množství napadaného sněhu se letos blížilo vzpomínkám na doby před sto lety, navíc po oba dny pořádně mrzlo, takže se teploty nevyhouply přes nulu. Zato ale v sobotu svítilo příjemné slunce, které pocit mrazu zahánělo a v neděli se ukázalo alespoň ráno a při vyhlašování vítězů.

Sobota náležela skejtovým závodům na krátší 23 km trať a dlouhou měřící 46 km, která se jela na dva krátké okruhy.  Ti lyžaři, kteří se chtěli především kochat, zvolili třetí variantu měřící pouhých 8 km pod příznačným názvem Šumavská pohoda. Ještě před startem nejdelší porce kilometrů byli závodníci upozorňováni, že mají být opatrní při sjezdech, které jsou zakončené ostrými zatáčkami a hlavně na to, že trať vede převážně lesem, kde je sníh tvrdý, zmrzlý, hůře se na něm pluží a ještě hůře odšlapuje. Starty proběhly vzorně, po počáteční pochopitelné strkanici na startu prověřily lesní úseky stabilitu běžců kvůli zmrzlým hrudkám sněhu. Nejlépe si na dlouhé bruslařské trase vedli Lukáš Kristejn (Rossignol Racing team) a Andrea Klementová (Vltava Fund ski team).

V neděli, v den závodu na 45 a 23 km klasickou technikou, se teploty opět pohybovaly nízko pod nulou, ráno měly podle předpovědi být minus 4 stupně Celsia, ale teploměr ukazoval minus 12. Standardně závod absolvovalo mnoho „siláků – soupažáků“, ostatní buď mazali a snažili se vymyslet a vyzkoušet nejlepší variantu, na které by to stoupalo a zároveň i jelo. Šílená alchymie, to naše lyžování 🙂  Třetí skupina testovala lyže s mohérem, tzv. skiny, na kterých se muselo příjemně stoupat, ale ve sjezdových pasážích zase nebyly nejrychlejší.  Lyžaři absolvující dlouhou trať měli možnost podívat se do dalších krásných zákoutí Národního parku Šumava a vychutnat si výhledy z Černé hory, zhlédnout místa, kde se rodí řeka Vltava.

Pořadatelé opět podávali před startem informace o stavu tratě, včetně trefné formulace: I když byla trať projeta rolbou asi 5x, na mnohých umrzlých místech to vypadá, jako by byla stopa pouze namalovaná a ne vyrytá. Ve sjezdových pasážích hlídali organizátoři prudší zatáčky a na několika místech dohlíželi na bezpečnost závodníků dokonce členové Horské služby.  Překvapivým vítězem hlavní trasy ČT Šumavského skimaratonu se stal odchovanec místního Ski klubu Šumava Tomáš Kalivoda, mezi ženami obhájila loňské prvenství sympatická  Anna Kožíšková z týmu Salomon-Atomic Mercedes-Benz. Oba přijeli do cíle s velkým náskokem před svými pronásledovateli.

Všechno to pěkně na závěr shrnul Karel Hudeček, šéf místního pořadatelského týmu: „Jsme spokojení, lidi jsou spokojení a to je základ. I když hodně mrzlo, tratě se naštěstí daly ještě v pátek upravit.  Žádné informace o zranění, kterých jsme se obávali, nemáme, tak jsem rád. Co do účasti jsme letos dokonce atakovali šumavácký historický rekord, takže paráda. A taky jsem rád, že vyhrál na klasické trati klasik, který jel na klasických lyžích s klistrovou mázou a ještě k tomu je to náš místní odchovanec. Oslava bude velká. Ještě bych chtěl poděkovat stovce místních pořadatelů, kteří přesně vědí, co mají dělat a jdou do toho každý rok naplno. Zvládli to perfektně.  Předposlední dík patří obcím a institucím, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, je to spolupráce na jedničku. A poslední poděkování si zaslouží všichni účastníci, malí i velcí, kteří přijeli na Šumavu a potěšili sebe i nás krásnými výkony. Všechno teď uklidíme a hned začínáme s přípravami na další ročník.“

Z milovaného kraje Karla Klostermanna se Stopa pro život za tři týdny vydá na svoji poslední štaci do zasněžené Krakonošovy zahrádky. Těšíme se na všechny lyžaře 16. března ve Špindlerově Mlýně, kde se pojede 64. ročník oblíbené Krkonošské 70 LAWI. Přijeďte rozpumpovat srdce a plíce, rozlučte se s letošní mimořádně vydařenou sezónou s partou kamarádů nebo klidně individuálně!

Text: Zora Čermáková
Foto: Miloš Lubas

2019-02-25T08:33:05+00:00