Závěrečné ohlédnutí za SPŽ 2020!

Finálovým podnikem Krkonošská 70 ve Špindlerově Mlýně, se v sobotu 7. března uzavřela jubilejní 10. sezóna seriálu závodů v běhu na lyžích, Stopa pro život 2020. Byl to ročník velmi úspěšný, i když díky nepříznivým sněhovým podmínkám celé letošní zimy, pořadatelsky velmi náročný. Z pěti naplánovaných akcí se uskutečnily čtyři: lednová Jilemnická 50 Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, únorový CARDION Karlův běh a ČT Šumavský skimaraton. Březnovou rozlučku na závěr obstarala Krkonošská 70. Jen úvodní prosincový podnik, STRABAG Ve stopě Zlaté lyže, se pro nedostatek sněhu v novoměstské Vysočina Areně nemohl přes veškeré úsilí místních pořadatelů uskutečnit, a byl zrušen. Přesto všechno se i za takto krajně ztížených podmínek na sníh skoupé zimy, postavilo do stopy na 3694 lyžařů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. A to včetně účastníků dětských závodů.

Termínová listina Stopy pro život 2020 nabízela k účasti pět podniků:

Startovním prologem měl být STRABAG Ve stopě Zlaté lyže (26. 12. 2019) v Novém Městě na Moravě. Jediný podnik, který časově spadal ještě do loňského roku 2019, se bohužel pro nedostatek sněhu neuskutečnil. Pořadatelé si od nového termínu probíhajících vánočních svátků slibovali, že se atmosféra svátků klidu a pohody přenese i do stopy Vysočina Arény. Bohužel teploty vzduchu vysoko nad bodem mrazu neumožňovaly ani spustit umělé zasněžování. Závod proto musel být zrušen.

Další zastávkou v kalendáři Stopy byla Jilemnická 50 Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (25. – 26. 1. 2020). Celý měsíc od odvolaného Nového Města dával pořadatelům naději, že sníh konečně napadne. Napadl, ale jen v nejvyšších partiích našich hor. Což bohužel kolébka českého lyžování, město Jilemnice není. 500 m n.m. bylo zkrátka málo. Jilemnický závod má oproti ostatním ale tu výhodu, že je na výkyvy zimy už zvyklý a operativně se může přemístit do vyšších partií nedalekých Krkonoš. První náhradní štace Vítkovice – Roudnice v 800 m n.m., kde se jelo loni, byla také bez dostatečné vrstvy sněhu. Druhým záchytným místem byly závodní tratě na Horních Mísečkách v 1000 m n.m. Je to snad jediné místo v ČR, o kterém lze prohlásit, že když není sníh ani tady, tak se nikde jinde lyžovat nedá. Sníh zde naštěstí byl, a dokonce ve slušné vrstvě, takže s přípravou tratí nebyl sebemenší problém. Pořadatelé z ČKS SKI Jilemnice si mohli zhluboka oddechnout. Parádní slunečné počasí přilákalo po oba víkendové dny na 964 závodníků, jak dospělých, tak v dětských kategoriích. Jen malých lyžařů se v sobotních dopoledních závodech ve stopě vystřídalo více než 500! Hlavní sobotní závody volnou technikou na 23 km vyhrál Michael Schütz (ČKS SKI Jilemnice) a Kamila Bořutová (Mercedes Benz Salomon Team). V neděli se běželo klasickou technikou na 35 km trati. Absolutně vyhrál Jan Čech (Silvini Madshus Team), ženy pak stejně jako v sobotu Kamila Bořutová.

Třítýdenní závodní odmlka do dalšího podniku, kterým byl CARDION Karlův běh na Božím Daru (15. – 16. 2.) se nesla ve stejném duchu s otázkou, jestli napadne sníh. Naštěstí týden před datem konání závodů ho napadlo celkem dost, ale dvoudenním sněžením vše skončilo. Následná obleva se silným větrem a vytrvalým deštěm kazila pořadatelům z LK Karlovy Vary náladu. Slušná, třiceticentimetrová nadílka sněhu rychle roztávala. Prvotní optimismus vystřídaly obavy, jestli se závody v těchto podmínkách budou moci vůbec uskutečnit. Naštěstí obleva z kraje týdne ustala, začalo opět mrznout a menší vrstva sněhu, akorát tak dostatečná pro strojovou úpravu rolbou, stačila pro rozhodnutí – závodit se bude! Slunečný sobotní den patřil tradičně jak závodům dětí, tak dospělých volnou technikou. Na nejdelší trati 22 km vyhrál český reprezentant v běhu na lyžích Miroslav Rypl (Silvini Madshus Team) a Němka Linda Schumacher (SSV Geyer). Neděle už počasím tak hezká jako sobota nebyla, oteplení „rozebíralo“ sníh neuvěřitelně rychlým způsobem. Bylo malým zázrakem, že závody klasickou technikou se mohly odjet v původně naplánované podobě bez omezení. O den později by se závody už uskutečnit nemohly. Nedělním vítězem na nejprestižnější trati 45 km se stal opět Miroslav Rypl a ženy vyhrála znovu Němka, ale tentokráte Katrin Müller (Greuen-weis Pirna). Milým zpestřením nedělního dne byla účast našeho legendárního žokeje pana Josefa Váni, který předával coby zástupce Karlovarského kraje při slavnostním ceremoniálu ceny nejlepším. Celkový počet účastníku CARDION Karlova běhu se vyšplhal na 922.

Jen týden po Karlově běhu se celá Stopa přesouvala z Krušných hor do jižních Čech, na Šumavu. Druhý největší český lauf ČT Šumavský skimaraton (22. – 23. 2.) slavil 35. ročník od svého vzniku! Oslavy ale narušovaly velké obavy pořadatelů, zdali se závody vůbec uskuteční. I na Šumavě bylo sněhu pomálu. Jubilejní ročník se bohužel nesl ve znamení velkých improvizací. Domácí pořadatelé z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk dělali co mohli, aby jejich Šumavák byl plnohodnotným závodem. Aby tomu tak bylo, museli přesunout místo zázemí, startu i cíle do míst, kde bylo více sněhu. Zázemí se rozprostřelo uprostřed Kvildy na místě bývalé Roty. Tradiční velkolepé startovní místo na Kvildě nahradilo drobet stísněnější místo v samém srdci Šumavy, na Modravě, odkud trať závodu zamířila na nejvyšší bod – Černou horu a pak dále kolem Pramenů Vltavy na Kvildu, kde hned za lesem na louce končila cílovým koridorem. Sobota, i za těchto pozměněných podmínek, vyšla náramně. Od brzkého rána svítilo slunce a lehce mrzlo. Nádherné podmínky si užívali jak děti, tak dospělí. Jen s tím rozdílem, že si obě věkové skupiny prohodily časy startů. Dopoledne se z Modravy startovaly závody ve dvou vlnách na 24, 17 a 12 km. Čas dětských závodů přišel krátce po poledni na louce u Kvildy v cílovém areálu. Naše nejmenší závodníky přišel na start povzbudit i jeden z našich nejlepších lyžařů nedávné minulosti – Martin Jakš. Závody na 24 km trati vyhrál po strhujícím cílovém finiši Jakub Gräf (Dukla Liberec) před Miroslavem Ryplem (Silvini Madshus Team). Vítězkou v kategorii žen se stala Pavla Fričková (ČVUT FEL Praha). Počasí na neděli se otočilo o 180°. Slunce vystřídala zatažená obloha, vytrvalý déšť a silný nárazový vítr. I v těchto krajně nepříznivých podmínkách se závody uskutečnily. Závodníci nehodili flintu do žita, neodhlašovali se a na start závodu klasickým způsobem se postavili opět v hojném počtu. Podmínky, že by ani psa ven nevyhnal, jim nezkazily radost z dokončeného závodu. V cíli jim všem po právu patřil velký respekt! V hlavním závodě zvítězil Tomáš Veber (Kasper Swix Team) a Anna Marie Hejná (Silvini Madshus Team).  Za oba dny se ČT Šumavského skimaratonu, spadajícího do série dálkových lyžařských běhů Euroloppet, zúčastnilo 1095 závodníků.

Finálovým podnikem 10. ročníku Stopy pro život byla 7. 3. legendární Krkonošská 70. Nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod pětičlenných hlídek i jednotlivců byl jediným, který se nemusel obávat odvolání z důvodu nedostatku sněhu. V nejvyšších partiích Krkonoš ho bylo více než dostatek. Na start ve Ski areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně se postavilo na 713 běžkařů, aby zakončení letošní lyžařské sezóny vzali jako pořádnou výzvu s předsevzetím závod zdárně dokončit. Po obrovské dřině na trati dané jak délkou závodu, tak extrémním převýšením, přišlo toužené cílové opojení ze zvládnutého závodu. Radost účastníků tras na 70, 50 a 25 km v cílové bráně neznala mezí. Vítězi na nejdelší trati se popáté v řadě stala domácí hlídka Kasper – Swix teamu ve složení Petr Javůrek, Petr Holub, Tomáš Veber, Jan Petržela a Ladislav Rygl. Pro ženy byla nejprestižnější závodní trať na 50 km. Vyhrála ji hlídka s názvem „S Terezami na běžkách“ Tereza Hnátková, Tereza Drábková, Tereza Javůrková, Bětka Borůvková a Dominika Dupalová.

Po vyhlášení výsledků Krkonošské 70 přišla na řadu i slavnostní dekorace absolutních vítězů celé letošní série Stopy pro život v soutěži Ski Prestige Trophy 2020. Absolutními vítězi se stal Tomáš Veber (Kasper Swix Team) a Anna Marie Hejná (Silvini Madshus Team). Z rukou pořadatelů převzali šek na 10.000, – Kč. Velká gratulace!

Poslední slovo na závěr vyhlášení si vzal za organizátory Michal Kučera, aby jubilejní ročník Stopy pro život 2020 zhodnotil: „Podmínky za celou zimu úplně nepřáli jak nám, z organizačního hlediska, tak vám lyžařům z tréninkového hlediska, kdy jste chtěli mít natrénováno na běžkách daleko více. Nezalekli jste se toho a na naše závody jezdili pravidelně. Věřím, že se vám na nich líbilo, i když podmínky byly těžké: Jilemnická 50 se musela uspořádat v náhradní variantě na Horních Mísečkách v Krkonoších, Boží Dar byl skoro beze sněhu. Šumava na tom nebyla o moc lépe, kdy jsme museli přesouvat jak místo startu, tak i cíle, aby se závody mohly vůbec uskutečnit. Jsme proto rádi, že jste nám, jak se říká, neomlátili lyže o hlavu a přijeli. Jen zde na Krkonošské sedmdesátce si nemůžeme stěžovat, tady nebyl o sníh nouze. Díky moc za vaši účast! Díky moc, že jste si s námi závody užili! Doufám, že nám zůstanete věrni i na příští sezónu. Budeme se těšit! Díííky móóóc!“ poděkoval účastníkům Krkonošské 70 i celé Stopy Michal Kučera. Jeho závěrečná slova doprovázel mohutný potlesk zcela zaplněného velkokapacitního stanu.

Na závěr bychom chtěli poděkovat ještě jednou a z celého našeho běžkařského srdce všem účastníkům, pomocníkům, všem pořadatelům, našim skvělým partnerům, prostě všem, kteří se podíleli na tom, že nejenom, že 10. ročník SPŽ proběhl, ale proběhl nakonec úžasně. Zachovejte nám svou přízeň a těšíme se opět ve Stopě! 🙂 Máme vás rádi.