Základem pevného zdraví je prevence. Vyplatí se všem!

Prevence se vyplatí… a pokud se jedná o zdraví, platí to minimálně dvojnásob. Ona taková návštěva zubaře, resp. vrtání bolavého zubu přece není nic příjemného, a přitom mnohdy stačí důslednost. Ano, chce to pevnou vůli a trochu času, ale vše je o zvyku. Péče o vaše zdraví (či vašich blízkých) se vám vrátí, a to jak po stránce zdravotní pohody, tak finanční.

Začněte s podporou imunity

Abyste se vyvarovali nejrůznějších nemocí, klíčová je silná imunita. Pro její posílení můžete udělat mnohé. V první řadě je to pravidelný pohyb a pestrá strava bohatá na vitamíny. Zvláště v chladném období roku zařaďte i kvalitní vitamínové doplňky, minerály a probiotika.

Vzhůru na preventivní prohlídky

Nejde však jen o „rýmičky“ a nachlazení. Díky zdravému životnímu stylu zvyšujete svoje šance vyhnout se civilizačním chorobám jako obezitě, cukrovce či kardiovaskulárním onemocněním. Pomůže vám i Program prevence civilizačních onemocnění.

Všemi obávaným strašákem dnešní doby je rakovina. V tomto případě jsou pravidelné preventivní prohlídky zcela klíčovým faktorem, který může rozhodnout o budoucím úspěchu či neúspěchu léčby. Na ty přispívá ZP MV ČR v rámci Programu prevence onkologických onemocnění.

Očkování jako další opatření

Očkování je velmi efektivní a přesně cílený způsob prevence. Ne všechna jsou ale hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Mezi taková patří třeba sezonní očkování proti chřipce. Nebo vakcína proti klíšťové encefalitidě, která naopak hrozí v teplých měsících. Vzrůstající oblibě se těší jediné očkování „proti rakovině“, přesně řečeno proti lidským papiloma virům (HPV), které stojí za vznikem rakoviny děložního čípku.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ale pomáhá nést náklady i na tato očkování. Dětem přispívá ZP MV ČR 1 500 Kč ročně, dospělým až 1 000 Kč.

Pokud příspěvek 500 Kč pro dospělé od ZP 211 nevyužijete, nemusíte o tuto výhodu přijít. Můžete ho přenechat svému dítěti.

Nezapomínejte na zuby! Minimálně dvakrát denně

Návštěvou zubaře jsme začali a také jí skončíme. Vzhledem k vysokým nákladům na zubní péči je i pravidelná dentální hygiena prevencí, která ušetří tisíce. Vždyť za ošetření jednoho kazu zaplatíte třeba v Brně okolo dvou tisíc korun.

I zde se vyplatí čerpat bonusy. Děti do 18 let mají od ZP MV ČR nárok na 1 500 Kč na nácvik správné dentální hygieny, fixní i snímatelná rovnátka. Těhotné a ženy po porodu mohou získat na dentální hygienu až 2 000 Kč. Ostatní dospělí pak až 500 Kč ročně.

2021-03-15T09:34:15+00:00