Výsledky STRABAG Ve stopě Zlaté lyže 2019. Rozhovor s vítězem Lukášem Kubričanem

1. místo, 45. km klasicky: Lukáš Kubričan (Rossignoll racing team)

Lukáši, měl si zkušenost s tratěmi v okolí Nového Města?

“Tratě v Novém Městě pro mě byly takovou neznámou. Já je znám akorát z kola, ale na lyžích jsem tady ještě nejel. Musím říci, že to bylo krásný. Tratě suprově upravený, nádherný svezení, já jsem si to užil!”

Dnes bylo přímo luxusně, ale ráno i hodně mrzlo. Jak probíhala příprava u vás v Rossignolu na samotný závod?

“Před startem jsem váhal, na jakých lyžích jet, jestli nahladko nebo namazat. Nakonec jsme po poradě v týmu zvolili druhou možnost a byla to dobrá volba. Za kluky, co jeli na hladkých lyžích, jsem sice z kopců trochu vlál, ale zase do kopce jsem měl v klasickém stylu výhodu. Nedělalo mi problém jim nastupovat a odjíždět. Někde okolo půlky závodu jsem skoro všechny kluky setřásl, vydržel se mnou jen Tomáš Veber a Michal Vank. I je se mi na čtyřiadvacátém kiláku podařilo setřást, a pak až do cíle jsem jel sám.”

Nebál ses, že ti dojde? Jak ses cítil?

“Já jsem nikdy takhle dlouhý závod nejel. Proto jsem chtěl ze začátku jet tak nějak zvolna. Ale to nešlo, protože kluci to hned po startu nakopli a jelo se hodně vysoké tempo. Jednou se podařilo odjet a já jel ve skupince o druhé až čtvrté místo. Naštěstí se nám ho podařilo dojet. Na konci závodu, asi tak osm kiláků před cílem, mi začalo docházet. Měl jsem informace, že náskok na soupeře mám velký, tak to šlo vydržet a krize nepřišla.”

Kolik kilometrů máš v letošní zimě vůbec najeto?

“Loni a předloni jsem byl na začátku sezóny na týden v Livignu, což bylo super. Letos jsem toho tolik nenajezdil. Byl jsem před Vánoci v Harrachově, pak i po Novém roce jsem jezdil. Kilometry si nepočítám, ale tak tři týdny už mám odlyžováno.”

Ty, jako bývalý excelentní kanoista na divoké vodě, nechtěl si jet závod spíše na soupaž? Sílu ve vršku musíš mít pořád dobrou?

“Oni si to všichni myslí, že to je pro nás vodáky lepší. Sílu pořád mám. Ale vydržte to padesát kilometrů… Já si proto tou klasikou trošku pomůžu a odpočinu. O to víc síly do soupaže pak můžu dát na rovinách.”

Hodně úseků tratě vedlo po loukách. Měl si čas se rozhlédnout i po okolí? Výhledů do krajiny bylo víc než dost.

“Jo jo, koukal jsem. Ta krajina je tady kouzelná. Snažil jsem se rozpoznávat, kde tak asi jsem, protože z běžek to tu ještě neznám.”

Chystáš se i na další závody Stopy pro život?

“Jasně. Už se těším na Jilemnici, pak dám i Karlův běh a možná bych mohl stihnout i Šumaváka. Pak mě ale čeká odlet na soustředění s vodáky, které trénuji. No, ještě uvidíme, jak to časově vyjde.”

Výsledky – STRABAG Ve stopě Zlaté lyže 2019

Muži 45 km

Ženy 45 km

Muži 24 km

Ženy 24 km

Muži 14 km

Ženy 14 km

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Reportáž a fotogalerii připravujeme.

Foto: Miloš Lubas

2019-01-19T17:56:51+00:00