Ve stopě Zlaté lyže: Plnohodnotná padesátka po čtyřiceti letech

Do novoměstské Vysočina Areny se v sobotu 19. ledna sjeli příznivci běžeckého lyžování, aby otevřeli 9. ročník seriálu ČUS Stopa pro život závodem STRABAG Ve stopě Zlaté lyže. Vítězem královské 50 km trasy se stal Lukáš Kubričan (Rossignol racing) a Beata Nowoková (Nabiegowkach.pl).

V naší zemi existuje hned několik míst, která sportovce lákají po celý rok, ať je teplo nebo zima. Moderní sportovní komplex Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě zasazený do nádherné přírody k nim bez diskuze patří a právem se pyšní pověstí jedné z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších lokalit v republice. Právě sem, do dějiště světových podniků v biatlonu, běžeckém lyžování a horské cyklistice, uplynulou sobotu zamířilo 420 velkých i malých lyžařů, aby si užili nefalšovaný zimní sportovní víkend na běžkách a atraktivní doprovodný program úvodního závodu letošní Stopy. Na rozdíl od všech předchozích ročníků letos pořadatelům počasí přálo a díky bohaté lednové sněhové nadílce mohli poprvé po dlouhých 40 letech zrealizovat plnohodnotný lyžařský maraton pro veřejnost na trase dlouhé 50 km spolu s dalšími na 24 a 14 km a dětskými závody ve stopě 81. ročníku závodu Zlatá lyže.

V týdnu před akcí připadla v Novém Městě ještě dalších várka drahocenného bílého pokladu, sněhu bylo dostatek a v pátek před závodem se uklidnil i divoký vítr, který profukoval celou republikou. V sobotu jako na zavolanou zázemí i okolní pláně a lesy zalilo slunce, dokázalo stupnici teploměru vytáhnout z nočních – 13 na dopoledních – 5 stupňů, a tak si závodníci po úpravě okruhů kvalitu tratí hodně pochvalovali.

Počasí přálo účastníkům po celý den. Od rána se začala na parkoviště sjíždět auta s SPZ měst z blízkých i vzdálených krajů, nechyběly třeba rodinky z Plzně, Krkonoš či z Polska a všichni byli příjemně překvapení, kolik sněhu na Vysočině napadlo a jak krásné tratě pořadatelé přichystali.

Závodní program odstartovaly dopoledne děti. Ti úplně nejmladší vyrazili na 1 km dlouhou trasu hromadně v 9:30, hromadným startem vyrazili vstříc běžkařským zážitkům i další mini závodníci na trasách 2, 3 a 4 km. Podél trati je přišli povzbudit místní kamarádi a rodiče a těm nejmenším občas pomohli pošťouchnutím. K radosti pořadatelů se do prvního závodu Stopy zapojilo okolo stovky dětí, všechny dostali v cíli pamětní medaili a sladký perník od společnosti Fr. Odkolek.

Přesně v 11:00 odstartovala královská trasa na 50 km za účasti 150 mužů a žen. Vpřed je od prvních metrů hnalo hlasité povzbuzování diváků, zvuky fandítek a kravských zvonců. O půl hodiny později se závodníci a závodnice zakousli do poloviční 24 km tratě a poslední vyrazili z brány Stopy pro život v Areně mladí dravci nad 15 let a další běžkaři, kteří holdují kratším distancím.

Hlavní trasa protáhla účastníky po prosluněných otevřených pláních a loukách, směrem na Studnici a Vlachovice, kde si lyžaři mohli užít chuchvalce namotaných tras a okruhů, při nichž se potkávali ti na čele se svými pronásledovateli i účastníky kratší trasy, navzájem se hecovali a povzbuzovali. Hned od počátku se na čele vytvořila skupinka tří borců – Lukáš Kubričan (Rossignol racing team), Tomáš Veber (Kasper Swix team) a mladý Michal Vank z SK Sokol Brno. O vítězi nakonec rozhodlo mazání. Zatímco Kubričan namazal, jeho pronásledovatelé jeli na hladkých lyžích soupaž. Silné paže bývalého juniorského mistra světa na divoké vodě a ideálně namazané skluznice dovezly svého majitele osamoceného do cíle v čase 2:13:56,1. k zisku cenného zlata. O dvě minuty později proťal cíl Tomáš Veber a po dalších 120 sekundách dojel do cíle bronzový Michal Vank. Vítěz, který dorazil s celou rodinou, včetně malého miminka v šátku pod tátovou bundou, nešetřil radostí a chválou: „Tratě v Novém Městě pro mě byly velkou neznámou. Já je znám akorát z kola, ale na lyžích jsem tady ještě nikdy nejel. Musím říci, že to bylo krásný. Tratě suprově upravený, nádherný svezení, já jsem si to užil!” (Celý rozhovor s vítězem ZDE).

Vítězka závodů na 50 km, Polka Beata Nowoková strávila na trati o více než 45 minut víc, než nejrychlejší muž, ale loni zlaté Šárce Vojtkové ujela o 2 minuty a třetí v pořadí Martině Tichovské (SK Praga) dokonce o 10 minut. Do nejdelšího závodu se přihlásilo 10 závodnic, všechny dojely do cíle a za to zaslouží velkou pochvalu, stejně jako spousta dalších hobby jezdců, veteránů, a dorostenců, kteří si užili některou z kratších tras.

Během celého dne mohli návštěvníci Vysočina Areny také využít všechny služby pro závodníky a zajímavý doprovodný program. Někteří se vydali na moderovanou prohlídku zázemí slavného sportoviště, jiní vyzkoušeli střelbu z laserových pušek na tréninkové střelnici pod odborným dohledem a vedením místních trenérů, a nebo se otrkávali s běžkami ve škole lyžování.

Text: Zora Čermáková
Foto: Miloš Lubas

2019-02-26T11:24:59+00:00