Trofeje pro krále a královnu Karlova běhu

Pořadatelé 3. podniku Stopy pro život 2019, CARDION Karlův běh (16. – 17. 2.), v těchto dnech finišují s přípravami na nadcházející víkendovou akci, která je určena všem příznivcům běžeckého lyžování. Do místa konání, na Boží Dar už také dorazily originální plakety pro nejrychlejšího muže a ženu na královské trase 45 km klasickou technikou. Pamětní medaile jsou připravené pro každého dětského účastníka a kovové medaile pro nejrychlejší běžce a běžkyně ve všech vypsaných kategoriích a trasách.

Nejprestižnější ceny pro krále a královnu nedělní dlouhé trasy, familiárně zvané „Karlíci“, jsou na první pohled originální a jejich design dokonale pasuje k slavnému českému laufu, jehož historie je pevně spjata s legendou o „běžkaři“ Karlu IV. Určitě vás proto bude zajímat, jak ceny vznikla a kdo se na jejich výrobě podílí.

Někdy krátce po roce 1986 postavil pravidelný účastník Karlova běhu Pavel Motlík se svojí ženou v Abertamech ve sklepě pec na porcelán. Zde také byli první „Karlíci“ v roce 1996 vyrobeni a vyrábí se tu dodnes.  Plakety z modrobílého porcelánu se pyšní velikostí 21 x 18 centimetrů. Původní tvar byl oválný a vyráběl se v nezměněné podobě asi 8 let. Od sezóny 2003/4 vznikl druhý obdélníkový model. K příležitosti 30. ročník vyrobila „Motlíkovic manufaktura“ ve sklepě dokonce 1000 menších porcelánových medailí pro všechny účastníky jubilejní akce. To byl výkon! Pracovala na nich celá rodina a na památku mají dodnes ve sklepě čárky na zdi, kolik kousků už mají hotových. Návrh, model a malba ocenění je dílem Zuzany Motlíkové . Manžel Pavel se podílí na konečném produktu pálením, nalévání forem a lepení krabiček na hotová dílka.

Postup výroby obnáší mnoho kroků, které určitě stojí za to připomenout:
Nejdříve přichází na řadu návrh, modelování modelu, výroba sádrové formy, odlití díla, modelování a dodělávání drobností jako je úsměv atd. První výpal se uskuteční v elektrické peci, následuje malování kobaltem, glazování a potom druhý výpal při teplotě 1400 stupňů Celsia v plynové peci. Finále ve formě malování zlatem a třetí výpal při teplotě 800 stupňů probíhá opět v peci elektrické. Celý proces výroby trvá 2 až 3 měsíce (pokud nepočítáme nápad, návrh a výrobu formy), protože pec se nepálí poloprázdná.

Velmi pracná výroba hlavních cen CARDION Karlova běhu 2019 bude určitě tím nejdůstojnějším oceněním nejlepších výkonů na trati. Děkujeme všem borcům na trati za jejich nasazení, stejně jako autorům krásné ceny.

2019-02-12T11:15:56+00:00