Souhrnné aktuality před startem Šumaváka 2019

Máme pro vás tradiční souhrnné aktuality před startem druhého největšího „laufu“ v ČR– ČT Šumavského skimaratonu 2019, který je tradiční součástí seriálů dálkových běhů Stopa pro život, Euroloppet a zcela nového konceptu Czech Racer.

Díky skvělým sněhovým podmínkám se letos pojede pravý „plnotučný“ Šumavák. Tedy na standardních tratích bez jakýchkoliv výjimek či omezení tak, jak jej pořadatelé ze SKI klubu Šumava před léty naplánovali. A dle slov ředitele závodu Karla Hudečka se mají závodníci rozhodně na co těšit: „Po trati je okolo jednoho metru sněhu a ve vyšších partiích i více. V posledních dnech tady na Kvildě panovala obleva. Sníh je starý, transformovaný, kompaktní a firnový. Není ani moc špinavý. Na stinných místech zůstává po celý den zmrzlý. V noci na sobotu se ale hodně ochladí a v sobotu očekáváme ´Itálii´ s celodenním mrazem. Podobně bude i v neděli, kdy se po poledni na slunci teplota dostane nad nulu a bude to ještě větší ´Itálie´ :-). Jediným úskalím, na které chci závodníky předem upozornit je, že díky nočním mrazům, budou tratě jak v sobotu, tak nejspíš i v neděli hodně zmrzlé až ledovaté. Dávejte si proto při jízdě o to větší pozor, ať nedojde k nějakým úrazům.“

Cesta na Kvildu
Do vyhlášeného místa Šumavy, kterým horská obec Kvilda je, asi cestu znáte. Zázemí závodu je postaveno na tradičním místě – na parkovišti a rozlehlé louce běžeckých lyžařských tratí u silnice před příjezdem na Kvildu od Vimperku. Tady na jednom místě bude start a cíl závodů, včetně těch dětských. Dále se zde můžete těšit na benefity seriálu Stopa pro život, jako jsou vyhřívané převlékárny a úschovna věcí  v Depu Cardion a velkokapacitní vyhřívaný stan s posezením a výborným cateringem. Najdete zde i stan s mazacím servisem a půjčovnou lyží Rossignol a prodejní stánky partnerů seriálu Stopa pro život.

Parkování
Všichni přihlášení a zaplacení účastníci obdrželi e-mail s informací o přiděleném startovním čísle a odkaz na parkovací poukaz. Ten si, prosíme, vytiskněte! Budete tak moci parkovat v prostoru bývalé roty v centru obce Kvilda zdarma. I když je sněhu více než loni, parkovacích míst by mělo být dostatek. Mezi parkovištěm a prostorem startu a cíle bude najeta stopa, to umožní dopravit se do místa startu na lyžích. Parkování v prostoru startu a cíle a na silnici poblíž je zakázáno! Prosíme, respektujte to. Silnici je potřeba nechat průjezdnou, proto případné porušení tohoto zákazu bude řešeno nekompromisně odtažením. Dále je omezeno parkování na krajích silnic na Kvildě. Přijeďte raději s co největším časovým předstihem, aby předstartovního stresu bylo co nejméně :-).

Prezence – obecní sál Kvilda
pátek 22.2. 15:00-18:00
sobota 23.2. 8:00-18:00
neděle 24.2. 8:00-11:00

Vyzvednutí startovních čísel a dohlášky na místě budou probíhat opět v obecním sálu za hotelem Šumava Inn. Z parkoviště je to jen několik kroků.
Pokud jste přihlášeni a nemáte zaplaceno, máte možnost zaplatit kartou ještě do zítřejšího rána kliknutím na ikonku karty v řádce s vašim jménem. Máte též možnost přijít na prezenci a u kasy říct, že jste přihlášeni a že nemáte zaplaceno. Zaplatíte v hotovosti a nemusíte vyplňovat žádnou přihlášku.
Dohlášky na místě budou probíhat prostřednictvím registračních boxů firmy SportSoft. Jedná se o terminály, kde vyplníte nutné nacionále, zvolíte závod a trať a vytiskne se vám potvrzení o registraci s přiděleným startovním číslem. S tímto potvrzením půjdete ke kase, kde zaplatíte v hotovosti a obdržíte startovní číslo. Jakékoli platby startovného na místě probíhají pouze v hotovosti.
Všichni řádně předem přihlášení se najdou na seznamech na nástěnce. Tyto seznamy jsou seřazeny podle abecedy a jsou zvlášť pro sobotní a nedělní závod a závod dětí. Zde naleznete startovní číslo, které si vyzvednete. Při vyzvednutí nahlásíte číslo a pro kontrolu jméno. Pozor na záměnu, kontrolujte i rok narození atd..
Každý účastník nalezne v obálce startovní číslo s jednorázovým čipem přilepeným na čísle. Prosíme neodstraňovat, bez čipu není výsledek 🙁. Dále v obálce najdete poukázku na občerstvení v cíli, které je opravdu velmi dobré. Tak ji neztraťte a těšte se.
Pro každého účastníka je připraven též tradiční dárek v podobě čepičky, nebo nákrčníku, nebo čelenky v designu seriálu závodů Stopa pro život. Počty jsou připraveny přesně na třetiny, takže se určitě stane, že během prezence se výběr zúží. Děkujeme za pochopení.

Startovní čísla, čipy, měření
Jak je již na Skimaratonu i závodech Stopy pro život zvykem, používáme příjemná trikotová čísla šitá firmou Lawi. Na čísle je nalepen nevratný čip. Stačí tedy pouze obléknout číslo a jste „ready“.
Někteří naleznou na čísle i jméno, to je odměna za včasné přihlášení a zaplacení.
Časomíra opět od firmy SportSoft, s několika mezičasy a on-line výsledky na www.sportsoft.cz.
Ve velkoplošném stanu chystají i výsledkové překvapení. Tak se těšte!

Program

Pátek 22. 2. 2019 – nezávodní vyjížďka s Martinem Jakšem, start 15:00

Sobota 23. 2. 2019:
Dětské závody na 1, 2, 5 km – starty od 10:00
Závod volně na 46 km – start 12:00
Závod volně na 23 km – start 12:15
Závod volně na 8 km – start 12:20

Neděle 24. 2. 2019:
Závod klasicky na 45 km – start 10:00
Závod klasicky na 23 km – start 12:00

Postavení na startu
Na dlouhých tratích (46 a 45 km) jsou závodníci rozděleni do 3 bloků, na krátkých tratích (23 a 8 km) do dvou bloků.
Platí, že držitelé pasu Euroloppetu startují na dlouhých tratích nejhůře z druhého bloku, na krátkých tratích z prvního bloku.
Pro rozdělení do bloků pořadatelé brali v potaz výsledky ze Šumavského skimaratonu 2017 a 2018 a aktuální pořadí v Ski Prestige Trophy Stopy pro život 2019.
Dále jsme kladně reagovali na oprávněné žádosti o zařazení do předních bloků řádně přihlášených závodníků do 9. 2. 2019 v souladu s propozicemi.
Při všech závodech ČT Šumavského skimaratonu startují všichni závodníci (ze všech bloků) najednou. Čas je počítán od výstřelu.

Startovní prostor je dostatečně široký, stejně jako trať od startu. To umožňuje pohodlné předjíždění. Není tedy žádný důvod k panice a nespokojenosti s pozicí na startu. Jistě bude mít každý dost času i prostoru vybojovat si během závodu odpovídající pozici. Sněhu je dost a jak úsek Kvilda – Horská Kvilda (od startu k prvnímu přejezdu silnice), tak celá Danielova cesta je široce upravena a při závodech v obou stylech umožní předjíždění, nikdo nebude omezen.

Časová limit – uzávěra
Pozor, extra pomalí závodníci, kteří se budou na trati více kochat než jet, ať zbystří. V sobotu pro trať 46 km FT je časový limit 15:00 hodin pro vjezd do druhého okruhu. Závodníci budou odkláněni do cíle.
V neděli pro trať 45 km CT je limit 12:30 hodin pro přejezd silnice na Filipově Huti. Závodníci budou vráceni na trať 23 km CT pro dojezd zpět do cíle závodu.

Týmová soutěž
Stejně jako v minulých letech vyhlašujeme soutěž týmů na dlouhé klasické trati (neděle – 45 km CT). Sestavte 3-5 členný tým a bojujte o soudek piva ze Šumavského pivovaru Vimperk. Přihlášky v papírové podobě při prezenci. Počítá se součet časů tří nejlepších členů týmu.

Trať
Sobota 23. 2. – pojede se tzv. Zhůřský okruh (Kvilda, Horská Kvilda, Danielka, U Tří Jedlí, Zhůří, Horská Kvilda, Filipova Huť, Březová hora, Pod Lapkou, U Tremlů, Kvilda). Dlouhý sobotní závod pojede uvedený okruh dvakrát s otočkou v těsné blízkosti startovního prostoru, kde bude i občerstvovací stanice.
závod FT 46 km = 2x okruh 23 km
závod FT 23 km = 1x okruh 23 km
Dětský sobotní ČT minimaraton – pojede se vždy z velkého startovního koridoru směrem na Horskou Kvildu a po ujetí poloviny trasy bude následovat otočka a zpět do cíle.

Neděle 24. 2. – krátká trasa pojede sobotní Zhůřský okruh, dlouhá se na Filipově huti odpojí a pokračuje na Černohorský okruh (Lovčí skála, Černohorská nádrž, Modravský most, Na Ztraceném, Ptačí nádrž, Černá hora, Prameny Vltavy, Kvilda Pod Lapkou, U Tremlů, Kvilda)
závod CT 45 km = 1x okruh 45 km
závod CT 23 km = 1x okruh 23 km

velká mapa ZDE

Detailnější popis tratí od ředitele závodu Karla Hudečka: „Pokud snad někdo neví, do čeho jde, takto vypadají originální šumavácké tratě.
Krátký okruh (23 km) se jede v sobotu jako krátká trať, dvakrát jako dlouhý skate a jako nedělní krátká klasika – trať tzv. „Zhůřského“ okruhu je široká vhodná pro skate, užší místa začínají až za Filipovou Hutí (18 km). Takže pohoda. Na sjezdu z Březové hory (20 km) je také jediné „nebezpečné“ místo – ostrá zatáčka o 90° doprava. Tam si dejte pozor, jinak je okruh moc příjemný, celkem nastoupáte 455 m.

Nedělní „maraton (45 km) kopíruje krátký okruh až na Filipovu Huť (18 km) a pak pokračuje na tzv. „Černohorský“ okruh. Nastoupáte téměř 900 m a čekají na vás ještě další 2 občerstvovací stanice (celkem 3) a mnoho panoramat 🙂 Nezapomeňte se po očku kochat a přitom dávat pozor, tratě budou hodně zmrzlé!!! A pak tu máme ještě Šumavskou pohodu na 8 km. Pohodová trasa téměř po rovině z Kvildy na Horskou Kvildu a zpět. Tak si to užijte.“

Občerstvovací stanice
V sobotu bude OS u Hotelu Rankl na Horské Kvildě (14. Km). Pro dlouhou trať, která jede stejný okruh dvakrát, bude ještě jedna OS při průjezdu do druhého kola v prostoru startu a cíle závodu. V neděli opět první OS u Hotelu Rankl na Horské Kvildě (14. km), pak u Modravského mostu (25. km) a na Pramenech Vltavy (35. km). Přesná místa najdete zakreslená v mapě.

Doprovodný páteční program – nezávodní vyjížďka s Martinem Jakšem
Martina Jakše znalcům běžeckého lyžování určitě nemusíme blíže představovat. Bývalý český veleúspěšný reprezentant je patronem ČT Šumavského skimaratonu 2019. V pátek od 15:00 s ním můžete na běžkách vyrazit do stopy z Kvildy na Horskou Kvildu (cca 5 km). Více ZDE.

Počasí
Na Šumavě nás čeká stejně krásný slunečný víkend, jako byl před týdnem při Karlovi na Božím Daru! Můžeme se těšit na krásně prosluněné dny, modré nebe a štiplavé mrazy. V sobotu bude pod bodem mrazu po celý den, v neděli se popolední teploty vyhoupnou nad nulu. Aktualizace počasí ZDE.

Šťastnou cestu na šumavskou Kvildu vám přejí pořadatelé ze SKI Klubu Šumava a seriálu Stopa pro život!

2019-02-22T11:57:48+00:00