První závod Stopy 2018 ozdobilo slunce, sníh a a skvělé výkony

Do novoměstské Vysočina Areny se v sobotu 20. ledna sjely příznivci běžeckého lyžování, aby otevřeli 8. ročník seriálu Stopa pro život závodem STRABAG Ve stopě Zlaté lyže.

Jsou na světě místa, která sportovce lákají ať je jaro, léto, podzim nebo zima. A moderní sportovní komplex Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě k nim určitě patří. Právě sem uplynulou sobotu zamířili velcí i malí běžci na lyžích, aby si užili nefalšovaný zimní sportovní víkend. Pořadatelé sice museli kvůli novoročním oblevám a malému přídělu sněhu v týdnech před závodem slevit z původní vize – oživení tradice lyžařského maratonu pro veřejnost na 50 a 24 km, ale připravili adekvátní celodenní závodní i nezávodní program. Den před akcí naštěstí připadlo pár centimetrů čerstvého sněhu, a tak úprava okruhů v okolí Areny nedala mnoho práce, závodníci si kvalitu tratí pochvalovali.

V den D zázemí a přilehlé tribuny zalilo slunce a počasí přálo účastníkům po celý den. Od rána se začala na parkoviště sjíždět auta s SPZ měst z blízkých i vzdálených krajů. Nejexotičtěji působila ta s polskými vlaječkami. Živo bylo u prezence, k radosti všech se Arena oblékla na otvírák Stopy do huňatého bílého svetru a také okolní přírodu pokryla 10 centimetrový koberec sněhu.

Závodní program odstartovaly dopoledne děti. Některé ze sebe ještě na startu setřepávaly poslední zbytky spánku a ranního chladu, ale když se ozval startovní povel, vyrazily horlivě na své trasy dlouhé od 0,6 až do 4 kilometrů a konečně si zase jednou svůj sport užily. V posledních týdnech se mnoho dětských závodů na běžkách rušilo, a tak třeba z Letohradu přijel celý autobus natěšených mladých běžců se svými klubovými trenéry. K radosti pořadatelů se do prvního závod Stopy zapojilo okolo 150 dětí!

V 11:00 a 12:30 se ještě za teplého počasí na trasy dlouhé 8 a 15 km vydali závodníci a závodnice klasickou technikou. Po odpoledních úpravách tratí se nebe trochu zatáhlo a již za umělého osvětlení v 16:00 a 17:00 skalní lyžaře a lyžařky vyprovodil na start volnou technikou s intervalovým startem po 15 vteřinách výstřel ze startovní pistole. Do závodů ve stopě 80. Ročníku Zlaté lyže vyjela spousta hobby jezdců, přijeli i veteráni, nechyběli zahraniční, ale nejvyšší stupně patřily osvědčeným jménům Stopy pro život. Na 15 km trati klasicky zvítězil Jakub Pšenička (Cyklo SKI Špicar Jilemnice), mezi ženami Šárka Vojtková (Silvini Madshus Team). Na stejné distanci volným stylem vyhráli Jakub Sikora a Kristýna Černá z Rossignolu. Kratší trasu na 8 km klasickým stylem nejrychleji zdolal Filip Schütz a Polka Katarzyna Witek, v bruslení byl také nejlepší Filip Schütz a na stupně vítězů ho doprovodila Dita Hořínková(Střelka Brno).

Po celý den mohli návštěvníci Vysočina Areny využít zajímavý doprovodný program. Někteří se vydali na moderovanou prohlídku zázemí sportoviště, jiní vyzkoušeli střelbu ze vzduchových pušek na biatlonové střelnici pod odborným dohledem místních trenérů a nabito bylo i v Test centru Rossignol a škole lyžování, kde asistoval nezapomenutelný Viki Cabadaj ze Sněženek a machrů. Jan Antonín Duchoslav se Stopy pro život zúčastnil poprvé a po vyhlášení vítězů, při kterém s úsměvem asistoval, nešetřil chválou: „Skvělá akce, fakt mě to chytlo. Já jsem ryzí sjezdař, pokud výjimečně vyrazím na běžky, tak objíždím krkonošské boudy a bufety. Ale tady mě to nadchlo, že se snad některého dalšího závodu zúčastním na vlastní kůži. Už jsem dneska začal trénovat s děckama abecedu běžkového lyžování. Instruktorky byly hodně trpělivé, tak jsem se i něco naučil. Třeba ještě během letošní sezóny to známe: Viki stopa! uvedu v realitu s velkým ES.“

2018-12-12T13:57:48+00:00