Prestižní padesátka patří Jiřímu Ročárkovi a Emilii Romanowitz

11. ročník Jilemnické 50 ZP MV ČR nabídl na Roudnici velkým i malým běžkařům plnohodnotný víkendový zážitek na lyžích. Nejcennější kovy si odvezli zkušení borci. Mezi stovkami účastníků se svým výkonem blýskl i skifař Ondřej Synek.

Ve znamení hned několika jedniček se pořadatelům z ČK SKI Jilemnice a organizátorům série Stopa pro život podařilo uspořádat druhý závod seriálu Stopa pro život 2018. Hned dvě jedničky se skvěly v pořadové číslovce ročníku, Jilemnická 50 letos slavila své 11. narozeniny. Na jedničku se podařilo pořadatelům včas přesunout místo konání závodu z jilemnického areálu Hraběnka na krásný okruh Vítkovice – Roudnice se zázemím na Roudnici před obecní úřad. O tlustých duchnách sněhu, jaké napadly v uplynulých dnech v Alpách, si české hory mohou nechat jenom zdát, navíc před závodem přišlo opět oteplení, a tak i slušná pokrývka drahocenného sněhu v níže položených partiích Krkonoš brzy začala povolovat a tát. Čtyři dny před závodem proto došlo k rychlému přesunu celého podniku o pár set metrů výše, k včasnému předání informací závodníkům na všech sociálních kanálech, na jedničku se podařilo zajistit i autobusovou dopravu z jilemnického nádraží na Roudnici a zpět.

O účasti a výkonech na jedničku s hvězdičkou můžeme hovořit v případě nejmenších lyžařů. Snad i díky tomu, že se dětské závodyJilemnické 50 letos jely jako krajský závod Libereckého kraje, se na start dětských klání přihlásilo přes 500 běžeckých nadějí. Děti předvedly, že se nebojí závodit s ostatními kamarády a navzdory mlze to rozbalily to na plný pecky.

Pořadatele trochu mrzelo, že o víkendu nepokračovalo azurové, slunečné počasí předchozích dnů. Bílá mlha visela ve vzduchu nad nejvyšším pohořím České republiky po oba dny. O to více si ale závodníci vážili vynikajícím způsobem značených tras. Nebýt pečlivého značení pomocí cedulí, větviček v zatáčkách a pořadatelské služby na křižovatkách, mohli by tu bloudit celé hodiny, aniž by se z okruhu vymotali ven. Takže další jednička.

Sobotní závody volnou technikou nabídly letos hned dvě trasy, tradičních 25 km a nově také kratší trasu na 10 km. Tu kratší si vyzkoušela i reportérka ČT Sport Kateřina Nekolná a další desítky dalších amatérských běžců. Absolutními vítězi sobotní hlavní trasy se stal rodák z Vrchlabí, Daniel Máka (Vltava Fund Craft team) a Snadra Schützová z pořádajícího oddílu ČKS SKI Jilemnice. Na pětadvacítku odstartoval spolu s dalšími více než dvěma sty závodníky i olympijský vítěz a mistr světa, skifař Ondřej Synek. Naše mužská jednička mezi sportovci uplynulého roku šla do závodu s čistou hlavou a s plánem zlepšit běžkařský výsledek ze své loňské jilemnické premiéry. To se mu také podařilo, když vybojoval výbornou 19. příčku.

Ondřej Synek: „ Na tyhle závody jezdím moc rád. Jelo se mi dobře, i když ke konci mi lyže moc nejely. S mojí váhou 107 kilo jsem se dost bořil. Ale s výsledkem jsme spokojený.“

Nedělní závody klasickým stylem se opět odehrávaly v kulisách husté mlhy, kterou po celé dopoledne navíc doprovázelo vytrvalé mrholení. Pořadatelé už v sobotu večer avizovali, že bude na klasiku okruh kvůli dalšímu oteplení mírně zkrácen, ale délky tras, 25 a 50 km, zůstanou zachovány. Tak se také stalo. Vítězství na kratší distanci, v počasí, které by se dalo charakterizovat jako „prádelna“, svorně obhájili sobotní zlatí medailisté Sandra Schützová a Dan Máka, Sandra dokonce v absolutním pořadí obsadila vynikající bronzový stupínek! Hlavní a nejdelší trasa Jilemnické 50 pak nejlépe seděla opět  členům týmu Vltava Fung Craft, Jiřímu Ročárkovi a Emili Romanowitz. Trasa byla v důsledku ztížených podmínek už měkčí a závodníkům se bořily hůlky, to závod značně ztížilo a každý, kdo dokázal dojet do cíle slavil vlastní vítězství. Přesto si nikdo v cíli nestěžoval. Naopak bylo slyšet slova chvály, což pochopitelně pořadatele akce potěšilo.

Stanislav Henych (ředitel pořádajícího ČKS SKI Jilemnice): „Jsem moc spokojený a doufám, že si to všichni užili. Udělali jsme maximum pro zdárný průběh závodu, snažili jsme se, aby povrch okruhu byl co nejpevnější. Všichni víme, že s počasím se nedá nic dělat. Nakonec mi připadalo, že lyžaři byli rádi, že se akce vůbec koná. Zima v posledních letech nám pořadatelům běžkařských akcí v ČR moc nepřeje, ale my se nedáme. Ono zase nasněží. Příští rok se těšíme ve stopě se Stopou na 12. ročníku Jilemnické 50!“

2018-12-12T13:57:46+00:00