Pozvánka na otvírák SPŽ 2019 – STRABAG Ve stopě Zlaté lyže

Přijeďte otevřít novou sezónu seriálu Stopa pro život 19. ledna do Nového Města na Moravě s celou rodinou! Vysočina Arena otevře velkým i malým běžkařům dokořán svůj areál a trasy v okolí, těšit se můžete také na skvělý doprovodný program.

Zajímavé datum si vybrala letošní první akce populárního seriálu v běhu na lyžích, Stopa pro život. Pojede se ve znamení devatenáctky na začátku i na konci data konání. Pořadatelé z SK Nové Město na Moravě ve spolupráci s organizátory seriálu Stopa pro život se po loňské vydařené premiéře rozhodli i letos pokračovat v tradici lyžařských maratonských závodů pro veřejnost, které v minulém století vždy navazovaly na populární Zlatou lyži. Rok 2019 se proto do lyžařského kalendáře zapíše jako 2. novodobý ročník lyžařského maratonu na 50 a 24 km – STRABAG Ve stopě Zlaté lyže, který se uskuteční v sobotu 19. 1. 2019.

Start a cíl úvodní akce 9. ročníku série SPŽ je tradičně umístěn do skvěle vybaveného zázemí Vysočina Areny – nejmodernějšího tuzemského stadionu pro biatlon a běh na lyžích. Kromě hlavních tratí je vypsaná i kratší trasa na 14 km, dětské závody v zázemí areálu, nebude chybět půjčovna běžkařského vybavení i jedinečný doprovodný program pro celou rodinu.

Historie Zlaté lyže Českomoravské vysočiny sahá do 30. let minulého století. Místní rodák Jílek z Rovečného během schůzky v Praze prohlásil, že je třeba něco podniknout pro zapadlý kout Vysočiny. A hned vzápětí složil zlaté dukáty na výrobu první zlaté lyže. Vynikající nápad a peníze tedy rozhodly o vzniku známého závodu, který má jednu z nejdelších tradic na světě. Závod se poprvé jel 6. a 7. ledna 1934! Zlatá lyže patří od těch dob k nejvýznamnějším lyžařským závodům v NMNM, ať už se konala jako Světový pohár, mistrovství republiky, či jiný významný závod. Letošní 81. ročník závodu se uskuteční již tento víkend 4. – 6. 1. jako Evropský pohár OPA v běhu na lyžích. Novoměstsko je vyhlášeným cílem nejen profesionálních závodníků, ale také amatérských vyznavačů běžeckého lyžování. To je také důvod, proč brzy na profesionální Zlatou lyži navázaly lyžařské maratonské závody pro rekreační závodníky na běžkách. Jejich historie byla v 80. letech přerušena, aby od roku 2018 opět pokračovala v režii seriálu Stopa pro život.

Nádherné sportovní prostředí s fantastickým zázemím a skvělými službami seriálu, profesionální přístup organizátorů, možnost uchovat sníh z předchozí sezóny, uměle zasněžovat a dobře přichystat stopy – to vše můžete očekávat třetí lednovou sobotu v Areně a jejím okolí. Pro nejmenší jsou přichystané samostatné dětské závody. Pro běžkaře, kteří se na závodění necítí, ale rádi do bílé stopy vyrazí v rekreačním tempu, je určena nezávodní vyjížďka. Každý si přitom může vybrat, jestli pojede se zkušeným instruktorem nebo po vlastní ose. V rámci doprovodného programu máte také speciální šanci prohlédnout si zázemí stadiónu při moderované prohlídce. Dostanete se do míst, která využívají největší zahraniční i české hvězdy zimních i letních sportů. Další libůstkou netradičního programu pro celou rodinu je možnost osobně vzít do ruky biatlonovou malorážku a vyzkoušet si střelbu na biatlonové střelnici pod vedením místních zkušených trenérů. Zjistíte, že to, co se vám v televizi v podání Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře nebo Veroniky Vítkové zdá tak jednoduché a samozřejmé, je v praxi i při kratší vzdálenosti dostřelu docela obtížné. A to bezprostředně před střelbou nepoběžíte několik kilometrů na běžkách!

Stejně jako na všech dalších 4 akcích Stopy můžete i na Vysočině očekávat příjemné útočiště ve vyhřívaném zázemí. V místě lze využít převlékárnu, úschovnu lyží a oblečení, kvalitní teplé jídlo a pití je v ceně startovného. A ti nejrychlejší běžci a běžkyně převezmou na stupních pěkné ceny.

Přijeďte otevřít sérii závodů Stopa pro život 2019 do Nové Město na Moravě!

PROPOZICE

Termín: 19. 1. 2019
Start/cíl: Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě
Místo prezence: Závodní kancelář v areálu Vysočina Areny
Registrace: online do 16. 1. 2019 na www.stopaprozivot.cz, na místě v pátek 18. 1. 16:00 – 18:00, v sobotu 19. 1. 8:30 – 10:30 (Počet přihlášek v den startu bude omezen kapacitou čísel pořadatele.)

Závodní trasy:
Dětský závod klasickou technikou s hromadným startem – start 9:30
Závod na 50 km klasicky – start 11:00
Závod na 24 km klasicky – start 11:30
Závod na 14 km klasicky – start 11:45 

Startovné:
14, 24, 50 km klasicky: online do 6. 1. 400 Kč, online do 16. 1. 600 Kč, na místě 700 Kč
Dětské závody: 100 Kč online i na místě

Více informací k závodu najdete ZDE

2019-01-17T13:30:15+00:00