Karlův běh České spořitelny 2018: Češi vs. Němci

Zatímco na ZOH v Pchjongčchangu o víkendu cinkly hned dvě české olympijské medaile, na Božím Daru se o cenné kovy podělili Češi s Němci. Králem a královnou hlavního závodu na 45 km klasicky se stali Jakub Pšenička (Vltava Fund Craft) a Kristýna Černá (Rossignol racing).

Uplynulou sobotu a neděli si dali příznivci běžeckého lyžování dostaveníčko v srdci Krušných hor, kde se v rámci seriálu ČUS Stopa pro život uskutečnil letošní 3. podnik oblíbené zimní série, Karlův běh České spořitelny. Do nejvýše položeného městečka České republiky, které se kdysi proslavilo těžbou stříbra a cínu, ale dnes je známé především jako oblíbené středisko zimních sportů, letní turistiky a také jako sídlo Ježíškovy pošty, se 10. – 11. února sjely stovky lyžařů nejrůznější výkonnosti a věku. Druhý nejstarší lauf v Čechách se jel již po čtyřicáté sedmé, pod záštitou Karlovarského kraje a díky poloze dějiště závodu a příznivějším sněhovým podmínkám se na stratu objevila spousta běžkařů ze vzdálenějších koutů země, kde se pořadatelé dlouhodobě potýkají s naprostým nedostatkem „bílého zlata“. Do závodů klasickou i volnou technikou se tradičně zapojila také početná skupina závodníků ze zahraničí, především ze sousedního Německa, a pořádně zamíchala pořadím na stupních vítězů. Slavnostní ráz celé akci dodalo vyhlašování vítězů, kterého se po oba dny účastnil známý sněhomil z legendárního filmu Sněženky a machři, Jan Antonín Duchoslav, alias Viki Cabadaj.

Sobotní závody odstartovali nejmladší účastníci v jemném bílém oparu, který se naštěstí během dne trochu rozpustil. Děti si mohly vybrat z tras dlouhých 0,5; 1,5 a 6 kilometrů. Za podpory rodičů a místních fanoušků, na úzkých prkýnkách podávaly neskutečné výkony, ať už se jednalo o protřelé mladé závodníky a závodnice z lyžařských klubů nebo o nezkušené lyžaře, kteří si přijeli k závodům třeba poprvé čuchnout a pořádně okysličit plíce. Staré známé: Nejlepší škola je jeviště, se potvrdilo i tady. Kromě skvělého sportovního zážitku se navíc každý malý závodník v cíli mohl radovat z pěkné účastnické medaile, vítězové jednotlivých dětských kategorií z diplomů, dárků od partnerů a potlesku diváků při vyhlašování na stupních vítězů.

Sobotní trasy volnou technikou na 12 a 22 km se jely jako závod Ligy dálkových běhů pod zažitým názvem Memoriál Jana Pravečka. Mezitím, co biatlonistka Veronika Vítková v daleké Jižní Koreji vybojovala bronz na ZOH a odšpuntovala český medailový příděl, na Krušnohorské magistrále sváděli tvrdý boj čeští a němečtí laufaři o bednu Stopy pro život. Více sil nakonec měli němečtí bruslaři a bruslařky, kteří v absolutním pořadí hlavního sobotního závodu na 22 km obsadili první, druhé i třetí místo jak v kategorii Muži, tak Ženy. Absolutní vítěz Richard Leopold zvítězil naprosto přesvědčivě poté, co již v polovině trati ostatním odjel a s náskokem devíti vteřin projel vítězně cílem před Lukasem Grossem a Peterem Hoffmannem. Ještě suverénněji si mezi ženami počínala Monique Siegel. Druhé Angelině Franke nadělila dokonce více než tři minuty.

Na kratší 12 km trase si Češi přeci jen trochu spravili chuť. Závod byl napínavý od začátku až do konce, skupinka na čele jela celý závod spolu a o zlatu se rozhodovalo až ve strhujícím finiši. Nejvíce sil měl Tomáš Lisý z týmu Silvini Madshus, když jen těsně, o necelou vteřinku pokořil Patrika Burkhardta. Nejlepší ženou dvanáctky volně se stala Němka Silke Escher.

V neděli na svátek svaté Boženy se počasí vylepšilo, za mraky bylo dokonce cítit slunce. Do startovního koridoru na Božím Daru nastoupili klasici na trasy dlouhé 12, 22 a 45 km. Obě delší trasy se jely po stejném okruhu, ale účastníci královské trasy tradičního Memoriálu Jiřího Čáslavského absolvovali stejných 12,5 km dvakrát. Impozantní společný start obou klasických tras si nenechali ujít diváci a fotografové, kterým konečně svitla naděje, že pořídí parádní ostřejší snímky než v sobotu. Skóre Češi kontra Němci se otočilo a „naši“ závodníci pro sebe získali větší příděl vzácných kovů, než zahraniční kamarádi. Na kratší trase ještě vybojoval zlatou medaili s velkým náskokem Němec Michael Schreier před Janem Hruškou a Pavlem Šimkem, ale prestižní nejdelší 45 km trasa „Karla“ se stala kořistí českého specialisty na dlouhé laufy – Jakuba Pšeničky (Vltava Fund Craft), který bez problémů doletěl do cíle o tři čtvrtě minuty dříve než druhý v pořadí Sten Waehrisch. Bronzovou medaili si domů odvezl český závodník s německým příjmením Michal Francke z formace Žižkovský tygři.

Také mezi ženami vyzněl výsledek 2:1 ve prospěch českých barev. Kristina Černá a Kamila Knopová (obě Rossignol racing) braly první a druhé místo. Trojici na stupních doplnila německá závodnice Liane Heinrich. A jak dopadla letošní premiéra 12 km klasicky? Nerozhodně. Prvním mužem v cíli byl Uwe Müller, pro nejlepší absolutní výsledek mezi ženami si dojela pravidelná účastnice Stopy pro život Anna-Marie Hejná.

Absolutní vítěz Karlova běhu České spořitelny 2018, Jakub Pšenička nám v cíli řekl: „Skvěle připravený závod, pořadatelé si mákli a na poslední chvíli museli některé úseky okruhu nahazovat sněhem. Nebyl to žádný extrém, jelo se pořád nahoru a dolu, trochu jako motokros 🙂 Udělal jsem dobře, že jsem namazal nahladko, na chvilku dokonce drobně sněžilo, takže to byla výhoda. Užil jsem si to a už teď se těším na další závod Stopy na Šumavě.”

Mladinká vítězka 45 km trasy klasicky, bývalá biatlonistka Kristýna Černá byla z prvního místa nadšená: „Poprvé jsem jela takhle dlouhý závod. Můj nejdelší byl doposud 30 kilometrů. Nejdřív jsme jely s Kamilou spolu, ale potom mi to jelo trochu rychleji a na trase jsem se ocitla na spoustu kilometrů sama. Takže to bylo pěkně dlouhé a poslední kilometry se mi začaly zajídat. Na závod jsem měla namazáno klasickými vosky a nemůžu si stěžovat. Tahle zlatá medaile je pro mě hodně cenná. Už vím, že si můžu troufnout i na delší laufy.”

Také legendární zakladatel Karlova běhu by byl určitě spokojený. Vždyť Karel IV., po kterém je slavný závod dálkových běhů pojmenovaný, byl nejen českým králem, ale také německým císařem, takže mezinárodní účast a skvěle přichystané tratě a zázemí by ho určitě moc potěšily.

2018-10-30T08:48:16+00:00