Jubilejní desítka seriálu Stopa pro život

Když na konci roku 2010 přišli organizátoři úspěšného seriálu na horských kolech Kolo pro život s nápadem udělat pro lidi něco pro život i v zimě, netušili, že položili základ seriálu, který se rychle chytne a během následujících let sdruží pod názvem Stopa pro život většinu velkých českých laufů. Cesta k vybudování oblíbené série ale nebyla jednoduchá už kvůli nevyzpytatelným sněhovým podmínkám v naší české kotlině. Naštěstí na cestě k úspěchu spojili síly organizátoři, obětaví místní pořadatelé a také partneři, kteří projektu věřili a krásnému odvětví zimního sportu fandili.

Hned prvnímu ročníku v roce 2011, který byl naplánovaný na leden a únor jako trojlístek podniků postupně na Lipně, Božím Daru a Kvildě, udělala škrt přes rozpočet lednová totální obleva. Na první místo termínové listiny nového seriálu tak z důvodu totálního nedostatku sněhu ve špičkovém Skiareálu Lipno nečekaně poskočil legendární Karlův běh.

Druhý nejstarší závod na běžkách v republice se při příležitosti svého 40. ročníku připojením ke „Stopě“ dočkal velkých změn. Tou nejviditelnější bylo přenesení zázemí a místa startu z centra Božího Daru na rozlehlé prostranství nad městem, kde účastníky potěšily nové služby a velký vyhřívaný stan s cateringem. I tady na „Božáku“ ale tenkrát pořadatele pořádně potrápilo počasí. V pátek před závodním víkendem (12. – 13. 2.) řádila na vrcholcích Krušných hor divoká vichřice, déšť vystřídalo ochlazení a husté sněžení, což nadělalo řadu problémů při přípravě tratí i výstavbě stanového městečka na odkryté pláni. Sobotní dopoledne ale ustarané organizátory i natěšené závodníky odměnilo za všechny útrapy a ranní i noční manévry: vítr ustal, vysvitlo slunce a mráz šesti stupňů pod nulou příjemně štípal do tváří. Všichni si oddychli, dlouho očekávaný první závod nové série mohl odstartovat díky bílé stopě pečlivě vysoustruhované do ledového podkladu za účasti stovek velkých i malých běžkařů.  Na stratu nechyběli zahraniční účastníci ani slavná jména v čele s Kateřinou Neumannovou. Vítězi nejprestižnější tratě 1. ročníku SPŽ se stali Němec Benjamin Seifert a Helena Erbenová.

O 14 dní později hostila účastníky druhého podniku Stopy pro život nejvýše položená obec České republiky – Kvilda. 25. ročník Šumavského skimaratonu ve dnech 26. – 27. 2. 2011 přilákal na start fantastických 1200 závodníků a závodnic. Přesto, že i zde muselo dojít z důvodu nedostatku sněhu k dílčím úpravám tras, nádherný okruh šumavskou krajinou ozdobilo fantastické počasí a nadšení běžkařů z mnoha zemí světa, kteří ocenili nejen perfektně přichystanou stopu, ale také nové moderní zázemí.

Lipenskou stopu, původně plánovanou na polovinu ledna, trápila absence sněhu a mrazu do poslední chvíle a už to vypadlo, že dokonce i v náhradním březnovém termínu celý podnik doslova uplave do lipenské nádrže. Přehrada Lipno, kde se měl uskutečnit velký bruslařský závod pro veřejnost, nezamrzla, v běžeckých stopách se místo sněhu zelenala tráva… Celou akci ale na poslední chvíli zachránila myšlenka organizátorů uspořádat Lipenský Open Obřák na místních sjezdovkách, které naštěstí disponovaly dostatkem technického sněhu. Náhradní program se uskutečnil zdarma pro všechny zájemce a měl za úkol především pobavit. To se podařil na jedničku, všichni sjezdaři si kromě sjezdařských zážitků domů odvezli pěkný dárek na památku.

Žádná ze tří akcí premiérového ročníku seriálu se neobešla bez potíží. Zima roku 2011 ukázala organizátorům spíš svoji odvrácenou tvář s nedostatkem drahocenného bílého zlata. Také pochopili, že pořádat cyklistické závody a běžkařské není úplně to samé. Bez sněhu to prostě nejde. 😊 Přes všechny překážky se ale „kluci a holky“ z pořádající společnosti nenechali odradit a ve svém plánu poskytnout zábavu, sportovní vyžití, dostatek adrenalinu a nadstandardní zázemí s vynikajícími službami široké veřejnosti i elitním jezdcům na úzkých prkýnkách pokračují dodnes. Organizátorům ze spolku Stopa pro život a společnosti Petr Čech Sport pomáhají zkušení místní pořadatelé z SK Nové Město na Moravě (Ve Stopě Zlaté lyže), ČKS SKI Jilemnice (Jilemnická 50), LK Slovan Karlovy Vary (Karlův běh), Fischer Ski klub Šumava Vimperk (Šumavský skimaratin), TJ Lokomotiva Trutnov (Krkonošská 70), stovky místních dobrovolníků a pochopitelně také spolehliví partneři a dodavatelé série. Všem za to patří obrovský dík!

Partnerská struktura SPŽ 2020

2019-12-05T14:24:56+00:00