Výsledky a rozhovory s vítězi: Krkonošská 70 LAWI 2019

Krkonošská 70 LAWI uzavřela letošní ročník seriálu Stopa pro život. V hlavním závodě na 70 km hlídek si nejlépe vedl suverén posledních čtyř let, domácí trutnovský tým Kasper Swix Team, který ani letos nenašel přemožitele.

1. místo, hlídky 70 km, Kasper Swix Team (Jan Fišnar, Petr Holub, Ladislav Rygl, Matěj Kubina, Tomáš Veber): „Je to úplně super! Popáté v řadě jsme na Krkonošské 70 zvítězili, poprvé to ještě bylo pod hlavičkou týmu Vela Trutnov! Před startem jsme si moc nevěřili, když jsme viděli, koho konkurenční Rossignol postavil do hlídky. Všechno to byla hodně silná jména. Třeba já za sebe jsem letos nikoho od nich neporazil. Přesto jsme to nevzdávali a do závodu šli odhodlaní jim to nedat zadarmo. Tohle je totiž sedmdesátka, strašně těžký a dlouhý závod, tady se může stát cokoli, protože rozhoduje vyrovnanost týmu. Od startu se nejelo žádné ostré tempo. Přišlo mi, že to bylo celkem na pohodu. Na Rossignol jsme ztráceli hlavně ve sjezdech. Zvolili jsme totiž mázu na mokrý sníh, když jsme očekávali, že to bude postupně povolovat a měknout. Ze začátku byla stopa ale hodně tvrdá. V jednom prudším sjezdu nám spadl člen naší hlídky. Nechtěli jsme se hnát za Rossignolem, raději jsme počkali na kolegu, kdyby měl třeba zlomenou hůlku, nebo nějaký jiný problém. Rossignol se nám vzdálil a postupně si na nás vyjel náskok až ke třem minutám. Nevěřil jsem, že se nám je podaří dojet. Ale postupně jsme je zase začali vidět a dojíždět. Před poslední občerstovačkou jsme se rozhodli, že energii doplníme za jízdy a nebudeme tam stavět. Kluci z Rosssignolu tam stavěli, a protože tam byl mumraj ostatních závodníků z dalších distancí, asi nezareagovali, že jsme je tam předjeli. K cíli nám navíc jeli rychleji lyže než jim a prvenství už jsme si nenechali vzít,“ popsal slastné vítězné pocity za Kasper Swix hlídku Petr Holub.

2. místo, hlídky 70 km, Rossignol Racing Team (Jakub Sikora, David Šrůtek, Lukáš Kubričan, Lukáš Kristejn, Viktor Novotný): „Věřili jsme si, že letos by nám to mohlo konečně vyjít. Několikrát jsme zde byli druzí, letos jsme konečně postavili jak vyrovnaný, tak hodně silný Rossignol tým. Ze začátku to bylo úplně bez problémů. Na čele jsme jeli spolu s Kasper týmem. Celou dobu se jelo po krásném tvrdém manšestru. Protože hodně foukalo do zad, krásně to i odjíždělo. Ve sjezdu k Freisovým boudám se nám podařilo setřást trutnovský tým. Zároveň ale přišel náš první velký problém. Lukáš Kubričan měl totiž už večer před závodem zažívací problémy a při závodě se to bohužel znovu ozvalo. Cestou nám několikrát zvracel, bylo mu opravdu hodně špatně. Nejdříve jsme si mysleli, že to do cíle ani nedáme, protože jsme pořád byli jen asi v první třetině závodu. Lukáš se ale statečně držel, nechtěl to vzdát. A tak jsme jeli dál. Společně jsme mu pomáhali, jak jen to šlo, přichycením na gumu. Problém byl, že jak mu bylo špatně od žaludku, nebyl schopen do sebe dostat žádný gel, žádnou energii. Náš náskok se s každým přibývajícím kilometrem smrskával. Při cestě nazpátek jsme museli zastavit na poslední občerstvovačce a odpočinout si. Tady nás předjeli kluci z Kasperu, kteří tady nestavěli. Bylo nám jasné, že je rozhodnuto a že ani letos se nám na Krkonošská 70 nepodaří vyhrát. Tak snad příště,“ popsal trable Rossignol týmu David Šrůtek.

1. místo, hlídky 50 km ženy, Žáby a tygřice (Anna-Marie Hejná, Tereza Hnátková, Tereza Tužilová, Kateřina Moravcová, Lada Lanková): „Letos to bylo skvělý! Ze začátku to bylo krásně umrzlý, takže nám to krásně jelo. Ty, jo, říkaly jsme si, to snad zvládneme dát padesátku za dvě hodiny. Soupeřkám jsme už odjely v prvním stoupání po sjezdovce. Nikdo s námi tempo nedržel. Ale pak se to začalo někde po Pražský boudě zpomalovat a síly docházet. Ale když jsme se ohlédly, nikdo z konkurenčních děvčat za námi nebyl a to nás uklidňovalo. Společný tým žižkovských tygřic a zelených žab od Silvini jsme postavily proto, že loni nás Tygry porazil Sporticus o pět vteřin. Tak jsem si řekla, že takhle ne a že je letos porazíme my. Proto jsem oslovila kolegyně z konkurenčního týmu a složily jsme tuto speciální hlídku tygřic a žab,“ prozradila tajemství úspěchu Tereza Hnáková, která se zároveň stala také celkovou vítězkou Ski Prestige Trophy Stopy pro život 2019.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Podrobnou reportáž a fotogalerii připravujeme na nedělní večer.

Krkonošská 70 LAWI 2019

70 km hlídky

50 km hlídky muži

50 km hlídky ženy

Foto: Miloš Lubas

2019-03-16T20:14:29+00:00